Późną wiosną 2000 roku wyruszyliśmy do północno-zachodniej Szkocji. Pierwszym etapem naszej wyprawy był Amsterdam – konstytucyjna stolica Holandii.

Na zwiedzenie tego malowniczego, poprzecinanego licznymi kanałami miasta mieliśmy zaledwie 24 godziny (warto !). Następnego dnia wypłynęliśmy olbrzymim promem do Newcastle, kierowaliśmy się na północ w kierunku Szkocji. Celem naszej wyprawy była miejscowość Gairloch, a konkretnie Rubha Red, malownicza samotnia gdzie usytuowana była latarnia morska, w której mieszkaliśmy 7 dni (do najbliższego pabu mieliśmy 24 mile). Widoki z tarasu latarni morskiej to niekończące się morze uderzające o rozliczne klify, które sprawiały wrażenie dzikich, niedostępnych a jednocześnie fascynujących. Spotkaliśmy się tam ze zjawiskiem którego do tej pory nie doświadczyliśmy (w takim stopniu), były to pływy sięgające 4 metrów. Planując nurkowanie musieliśmy zawsze o tym pamiętać mając na uwadze nasze bezpieczeństwo.

Spotkaliśmy się również z dużą sympatią Szkotów o czym może świadczyć fakt, że dostaliśmy pozwolenie na nurkowanie w prywatnym jeziorze Loch Marre nad którym często wypoczywała Królowa Wiktoria. Lokalni nurkowie mieli szczęście zanurzyć się dwukrotnie w tym akwenie. Fascynującym było spotkać pod wodą foki które podpływały do nas i zachęcały do wspólnej zabawy (teren Szkocji zamieszkuje duża foka szara).

Najbardziej ekscytującym wydarzeniem podczas wyprawy było nurkowanie w Loch Ness (ze względu na legendę krążącą o tym jeziorze). Jezioro jest częścią kanału Kaledońskiego. Posiada powierzchnię 65 km2, a głębokość dochodzi do 240 m. Jest to typowe jezioro rynnowe, widoczność w nim nie jest najlepsza, ma zabarwienie brązowawe ze względu na podłoże torfowe. Chyba dlatego nie udało nam się spotkać z Nessi (modliłem się żeby podczas nurkowania nie spotkać potwora). Z pewnością jesteśmy pierwszymi łodzianinami, którzy nurkowali w tym jeziorze.

Wracaliśmy do domu z bagażem wrażeń. Po drodze zwiedziliśmy jeszcze Edynburg (spędziliśmy tam cały dzień), cudowne stare miasto, w którym panuje niesamowity klimat.

[Romano]

szkocja2000 szkocja2000a

 

 

 

Foto 1.  Wybrzeże zachodniej SZKOCJI…….

Foto 2. Latarnia morska w której mieszkaliśmy…..