standard-title Wyprawy wrakowe http://wyprawywrakowe.pl/wp-content/uploads/2016/08/team_1100x600.jpg
Wyprawy wrakowe

Wyprawy wrakowe

WYPRAWY WRAKOWE

Nasza przygoda z nurkowaniem trwa od wielu lat. Zaczynaliśmy w czasach kiedy sprzęt nurkowy  był rarytasem trudnym do zdobycia, nie było centrów nurkowych, nie było możliwości na atrakcyjne wyjazdy. Doczekaliśmy się czasów, gdzie brać nurkowa bardzo się rozrosła, centra i bazy nurkowe są już w każdym mieście, technika nurkowania i sprzęt śmiało dotrzymuje kroku XXI wiekowi. Wyjazdy i wyprawy nurkowe można zorganizować teraz bez przeszkód w każdy zakątek kuli ziemskiej. Morza i Oceany stoją przed nami otworem!

Nasza strona powstała, aby zainteresować Was podwodnym spotkaniem z historią i pokazać Wam miejsca, gdzie z tą historią możecie się spotkać. Historia oraz eksploracje wraków, to dla nas zdecydowanie więcej niż życiowa pasja. Od dłuższego już czasu nasze spojrzenie na wraki nabrało zdecydowanie innego znaczenia. Przez lata przeszliśmy drogę od nurkowania na wrakach i fascynacji nimi, po uwiecznianie ich na zdjęciach i taśmach video, do odkrywania i poznawania ich historii.  Bardzo wiele wraków na których nurkujemy tak naprawę jest nieodkrytych, nie wiemy jak i dlaczego zatonęły, nie znamy ich historii, a niejednokrotnie nie znamy nawet ich prawdziwej nazwy. Dla nurków, których pasjonuje historia i  którzy mają nutkę i zacięcie eksploracyjne jest zatem jeszcze bardzo wiele do zrobienia. Nurkowanie jako detektyw jest chyba najtrudniejszym ze stopni wtajemniczenia nurkowego, ponieważ absorbuje masę czasu i nie gwarantuje sukcesu, ale ciekawskich i upartych zachęcamy do nowego spoglądania na wraki. Starajcie się widzieć tony stali lżącej na dnie, traktować je i chronić jak ciekawy obiekt muzealny za którym kryje się  niesamowita historia, która czeka na swoje odkrycie. Każdy z nas może mieć swój wkład w zapisywanie białych kart historii, a niedostępność środowiska w którym operujemy daje nam przewagę i otwiera niesamowite możliwości. Wykorzystajmy to, bo jest jeszcze tak wiele do odkrycia.

Zachęcamy Was do głębszego poznawania historii wraków na których nurkujecie oraz do dokumentowania i publikowania swoich odkryć. Prosimy o nadsyłanie swoich raportów, dla najciekawszych czeka miejsce na stronie Wypraw Wrakowych!

Członkowie stowarzyszenia

Peter Wytykowski

pw22

Urodzony w Łodzi na stałe mieszka w Michigan, USA. Od 1990 roku aktywny płetwonurek, posiada wiele uprawnień od rekreacyjnych, technicznych, archeologii podwodnej do technicznych CCR. Współpracował jako dziennikarz i korespondent dla czasopisma „Nurkowania”. Podwodny kamerzysta. Od 2010 roku  jest współorganizatorem Festiwalu Nurkowania Wrakowego w Łodzi. Impreza ta wspiera i pomaga „Łódzkiemu Hospicjum dla Dzieci”. Do tej pory dzięki pomocy Festiwalu udało się zakupić sprzęt za wiele tysięcy złotych. Jest dumnym posiadaczem tytułu „Przyjaciela Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci”. Członek The Explorers Club w Nowym Jorku, a także Oddziału Polskiego The Explorers Club. Wiceprezes Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe. Organizator i kierownik ponad 15 ekspedycji.
Te najważniejsze to: 2006 – Wyspy Lofoty, Norwegia 2007 – Scapa Flow , Orkadach, Szkocji 2008 – Sardynia-Korsyka 2009 – U-260 Baltimore, Irlandia 2010 – Narvik, Norwegia 2011- Pierwsza Polska Wyprawa Naukowa Gallipoli 2012 – Sierra 2012 Expedition – uhonorowana Flagą The Explorers Club. 2014 – The Vanishing Dutchman – Sierra 2014 Expedition – uhonorowana Flagą The Explorers Club. Dwie ekspedycje doprowadziły do ustalenia nazwy wraku jako Diemermeer – statku, który należał do Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej VOC.  2014 – Malta 2014 „The Hunt for L72” Expedition – uhonorowana Flagą The Explorers Club. W dniu 22 września 2014 roku po 72 latach od zatonięcia wrak niszczyciela ORP Kujawiak został odnaleziony.

Roman Zajder

P9054918 Kierownik wyprawy, fotograf podwodny. Prezes Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe: www.wyprawywrakowe.pl oraz współorganizator Łódzkiego Festiwalu Nurkowania Wrakowego: www.festiwalwrakowy.com . Członek The Explorers Club oraz organizator i uczestnik 15 ekspedycji nurkowych na wraki statków i okrętów,  o charakterze eksploracyjnym. Współpracuje  z ekspertami z ośrodków uniwersyteckich, wnosząc tym duży wkład do wiedzy historycznej.   Ważniejsze projekty: 
2000 r- Loch Ness – Szkocja.   2005 r  Alandy – eksploracja wraku ostatniego metalowego żaglowca  S/S PLUS.    2007 r. Scapa Flow, Orkady – eksploracja pancerników i krążowników z okresu WWI.   2008 r. Sardynia – Korsyka – eksploracja wraków zatopionych podczas działań WWII.    2009 r. U-260 Baltimore, Irlandia – eksploracja U-BOOTA U-260.   2010 r. Narvik, Norwegia – eksploracja wraków statków i okrętów zatopionych podczas dwóch bitew morskich w kwietniu 1940.r    2011 r.  Pierwsza Polska Ekspedycja Nurkowa  Gallipoli – Turcja,  eksploracja wraków okrętów zatopionych podczas bitwy o DARDANELE  WWI.    2012 r. Banana Island, Sierra Leone,  eksploracja wraku żaglowca z XVII w. – ekspedycja uhonorowana flagą The Explorers Club.   Malta 2014 Ekspedycja „The Hunt for L72″  – uhonorowana Flagą The Explorers Club. Odnalezienie wraku niszczyciela  eskortowego ORP Kujawiak .

Mark “Sharky” Alexander

sharky

Kapitan Mark „Sharky” Alexander, FRGS jest właścicielem firmy Sharky Underwater Expeditions. Jego przygoda z nurkowaniem zaczęła się w 1991 roku ma na koncie tysiące nurkowań rekreacyjnych i technicznych.  Posiada certyfikaty instruktorskie IANTD, TDI oraz agencji  szkoleniowej PADI. Ma wieloletnie doświadczenie w nauczaniu wszystkich poziomów nurkowania od rekreacyjnych do technicznych, w tym nurkowani CCR Normoxic Trimix oraz zaawansowanych procedur Nitroxowych i dekompresyjnych. Posiada zdolność techniczne, umiejętności oraz ogromne doświadczenie potrzebne do wykonywania głębokich nurkowań w trudnych warunkach. Sharky był organizatorem i kierownikiem  wypraw takich jak: Ekspedycja Andrea Doria, USS Monitor, EM Clark, czy U-869. Brał także udział w ekspedycji na dobrze znany polskim nurkom wrak Graf Zeppelin i Willhelm Gustoff.

Sharky pracował na Alasce przy projekcie Discovery Channel „Gold’s Under the Ice” jako nurek zabezpieczający oraz  ratownik medyczny. Był członkiem zespołu nurków biorących udział w serii programów kręconych dla Military Channel’s „Quest for Sunken Warships: Truk Lagoon & Torpedo Alley”. Był także nurkiem i kierownikiem medycznym w projekcie Gertrudy Tomkins w poszukiwaniu ostatniego z zaginionych WASP.

Sharky pracuje na pełnym etacie jako ratownik medyczny dla St. Charles County Ambulance District. Jest instruktorem w Advanced Cardiac Life Support, Pediatric Advanced Life Support, and Advanced Pre-Hospital Trauma Life Support.

Sharky jest członkiem The Explorers Club i Królewskiego Towarzystwa Geograficznego oraz weteranem Sił Powietrznych USA z dwudziestoletnim stażem z czterema misjami na koncie na Bliskim Wschodzie.

Leigh Bishop

-1

Jest światowej sławy odkrywcą wraków i pionierem w używaniu mieszanek gazowych w głębokim nurkowaniu wrakowym w Wielkiej Brytanii. Jego wyprawy i  fotografie przyczyniły się do odkrycia i dokumentacji ponad stu  nieznanych dotąd wraków. Był członkiem najważniejszych wypraw wrakowych w ciągu ostatnich dwóch dekad. Używane przez niego mieszaniny gazów i nowoczesne technologie nurkowe pozwoliły mu na eksploracje niedostępnych dotychczas wraków. Niektóre z nich, to wyprawa na wrak największego na świecie zatopionego liniowca „RMS Britannic”, a także  „RMS Lusitania”, „RMS Egipt”, „RMS Transylwania” oraz na niemiecki okręt leżący na Bałtyku „Wilhelm Gustloff”, to tylko kilka z jego spektakularnych wypraw wrakowych. Wykonał ponad 400 głębokich nurkowań na wrakach i był jednym z pierwszych, którzy eksplorowali liczne U-Booty leżące u wybrzeży Wielkiej Brytanii. W ostatnim czasie brał udział w wyprawie prowadzonej przez Australijczyków , gdzie przewodził grupie fotografów nurkujących na wraku statku „Niagara”  przewożącego złoto, leżącego u wybrzeży Nowej Zelandii. Brał udział jako fotograf w wyprawie na Arktykę  w poszukiwaniu zaginionego brytyjskiego okrętu podwodnego X5. Był również pierwszym który eksplorował i fotografował słynne okręty podwodne takie jak: brytyjski „HMS Vandal”, „HMS Affray” i „HMS M1”. W 2003 roku był członkiem ekspedycji na wrak Titanica  na pokładzie rosyjskiego statku badawczego „Akademik Kieldysz” W 2009 roku prowadził i  był fotografem wyprawy do Australii, gdzie eksplorował najdłuższą jaskinie Zachodniej Australii znaną jako  Cocklebiddy pod pustynią Nullarbor. W wyprawie tej  używane były najnowocześniejsze podwodne pojazdy dalekiego zasięgu  i  rebreathery obiegu zamkniętego w celu osiągnięcia końcówki systemu o długości 7 km.
Aktualnie już od trzech lat  pracuje nad projektem  fotografowania i dokumentacji  głęboko leżących wraków Laguny Truk  na Pacyfiku. Leigh jest uznany jako innowator czasu ekspozycji pod wodą w fotografii czarno-białej  z użyciem statywu. Wykorzystał on tę metodę do wielu inspirujących zdjęć wraków jak na przykład  słynny dziob olbrzymiego liniowca „Justica” i ogromne działa „HMS Audacious”. Jest członkiem prestiżowego The Explorers Club. Podczas wyjątkowych wypraw specjalnego znaczenia The Explorers Club przydziela ekspedycji swoją flagę. W 2009 roku wyprawie na wrak „RMS Britannic”, prowadzonej wspólnie z Carl`em Spencer`em  została przydzielona flaga numer 68, ta sama flaga brała  udział w ciągu ostatnich kilku dekad w wielu spektakularnych ekspedycjach,  miedzy innymi w kosmosie. Carl stracił życie podczas pierwszego nurkowania na wraku Britannica. Leigh po 7 godzinnej dekompresji dowiedział się ze stracił najlepszego przyjaciela, przypadł mu obowiązek poinformowania rodziny o tej tragedii. Dla uczczenia tragicznej śmierci Carl`a Spencer`a flaga ta została wycofana z obiegu i obecnie znajduje się na ścianie siedziby The Explorers Club w Nowym Jorku. Jest współzałożycielem europejskiej konferencji nurkowej „Eurotek”, odbywającej się dwa razy do roku, przyciągającej   nurków technicznych z całego świat. www.eurotek.uk.com. Leigh został zaproszony jako ekspert w kilku produkcjach filmów dokumentalnych o głęboko leżących wrakach oraz pracował jako operator kamery dla National Geographic, History Channel, ITV, Channel 4 oraz wiele innych. Czynnie bierze udział w konferencjach, sympozjach i festiwalach na temat wraków  na całym świecie, czego najlepszym przykładem jest jego udział w naszym Łódzkim Festiwalu Nurkowania Wrakowego.
W ciągu ostatnich dwóch lat jego fotografie były wykorzystywane w niezliczonych książkach i magazynach. Wydał setki artykułów o wrakach, które ukazały się w magazynach i czasopismach nurkowych na całym świecie. Więcej informacji można znaleźć na jego stronie internetowej www.deepimage.co.uk
 
Piotr Kardasz

2face_200-150x150

Twórca filmów i dokumentów nurkowych i o świecie podwodnym. Nurek wrakowy i jaskiniowy, nurek GUE.
 Pilot paralotni. Specjalista od filmowania podwodnego, montażu i cyfrowej edycji wideo – Final Cut Certified Pro. Absolwent Archeologii Podwodnej na Uniwersytecie Warszawskim. Nurkuje od 10 lat, a filmuje pod wodą od 7 lat. Piotr interesuje się techniką i sprzętem filmowym odpowiednim do nurkowania w trudnych warunkach, w ciemności, na głębokich wrakach i jaskiniach. Z chęcią opowiada o swojej pasji, prowadzi wykłady i warsztaty z filmowania podwodnego. Był uczestnikiem ciekawych i ambitnych projektów i wypraw nurkowych miedzy innymi:
 “Morpheus Project” – projekt naukowo badawczy w jaskiniach Chorwacji,
 “Sięgnij DNA” – poszukiwania wraków na Bałtyku,
 „Sierra 2012” – badanie i eksploracja XVIII wiecznego wraku, ekspedycja pod patronatem The Explorers Club,
 “Crimea Project” – wyprawa archeologiczna Uniwersytetu Warszawskiego,
 „Veneto Project” – głębokie nurkowania jaskiniowe, ORP Kujawiak na Maltę. Autor filmu o L72. www.kardasz.net

Mariusz Borowiak

marbor

Pisarz, marynista, regionalista. Przez kilkanaście lat współpracował jako wolny strzelec z pismami ogólnopolskimi, sublokalnymi i emigracyjnymi zajmując się dziejami najnowszymi Polskiej Marynarki Wojennej od momentu ustanowienia polskiego władania na morzu do końca II wojny światowej. W swoim dorobku ma wiele szkiców historycznych o wielkopolskich dokonaniach na morzach i oceanach od X wieku do czasów współczesnych. Zajmuje się także historią niemieckiej U-Bootwaffe w latach 1935-1945 (wydał drukiem 5 książek – najbardziej znane: „Zabójcy U-Bootów. Bitwa o Atlantyk 1939-1945”, „Żelazne rekiny Dönitza”, t. 1-2, „U 977. Ostatni okręt Hitlera”). Ogłosił kilkaset artykułów w pismach specjalistycznych – krajowych i zagranicznych. Od 17 lat pisze książki. Współpracuje z wydawnictwem Alma-Press (Warszawa) i Edipresse Polska S.A. (Warszawa). Dla tego drugiego wydawnictwa przygotował 11 tomów z serii: Wielki Leksykon Uzbrojenia, na temat polskich okrętów na Bałtyku i „Morzu Pińskim”. W 1999 r. debiutował (samodzielnie) książką „Mała flota bez mitów” (doczekała się trzech wydań), która wywołała oburzenie i wielomiesięczną dyskusję w prasie wśród historyków, byłych marynarzy PMW mieszkających na emigracji oraz sympatyków dziejów polskiej floty wojennej. Dotychczas wydał 30 książek i broszur. Współautor haseł do encyklopedii (m.in. Encyklopedia polskiej emigracji i Polonii, t. 1-5), słowników i leksykonów. Jego artykuły prasowe i książki (wydał m.in. jedyną biografię admirała Józefa Unruga, dowódcę Floty w latach 1925-1939; książka miała cztery wydania) były pretekstem do przygotowania licznych reportaży radiowych i telewizyjnych. Wielokrotnie brał udział w Krajowych i Międzynarodowych Targach Książki oraz w Targach Książki Historycznej. Współpracuje w wydawnictwami, przygotowując przedmowy i posłowia oraz jest odpowiedzialny za uwagi merytoryczne do książek innych autorów na temat spraw wojenno-morskich. Na podstawie jego książki „Westerplatte. W obronie prawdy” został napisany scenariusz i nakręcony kontrowersyjny film fabularny „Tajemnica Westerplatte” (2013 r., reż. Paweł Chochlew). W przygotowaniu do druku: Ścigacze Polskiej Marynarki Wojennej w II wojnie światowej, Tajne bronie w wojnie morskiej 1939-1945, Podwodni tropiciele. Tajemnica wraku niszczyciela eskortowego ORP Kujawiak.

Mariusz Borowiak to w tej chwili najwybitniejszy dziennikarz historyczny zajmujący się sprawami morskimi.

Dr Piotr Nykiel

s200_piotr.nykiel

Turkolog, historyk, były dyplomata RP w Turcji; adiunkt w Katedrze Turkologii UJ, członek Rady Naukowej Instituut voor Turkse Studies w Utrechcie, Komitetu Redakcyjnego wydawanego w Utrechcie „International Review of Turkish Studies” oraz The Gallipoli Association (Wielka Brytania), Gallipoli & Dardanelles International (Wielka Brytania) i The Society for Military History (Stany Zjednoczone); ekspert Państwowej Komisji Egzaminacyjnej Ministerstwa Sprawiedliwości dla tłumaczy przysięgłych z jęz. tureckiego; stały współpracownik magazynu „Okręty Wojenne”; autor monografii i kilkudziesięciu artykułów poświęconych historii Imperium Osmańskiego w pierwszym 20-leciu XX w. oraz współautor Kieszonkowego słownika turecko-polskiego polsko-tureckiego (Kraków 2008); stypendysta Rządu Republiki Turcji w latach 1997-98; kierownik naukowy Pierwszej Polskiej Ekspedycji Nurkowej do Dardaneli w 2011 roku; przygotowywana przez niego Pierwsza Polsko-Turecka Ekspedycja Nurkowa do Dardaneli (zaplanowana na 2013 rok) nie doszła do skutku, gdyż strona turecka postanowiła zrealizować ten projekt samodzielnie, bez wiedzy Polaków. Więcej o projektach Piotra na jego stronie: www.navyingallipoli.com

Bartek Grynda

grynda-150x150

Właściciel firmy Gralmarine, która zajmuje się produkcją wyspecjalizowanego oświetlenia dla nurków,obudów do kamer podwodnych,robotów badających dno “ROV” oraz innego wyszukanego sprzętu do zadań specjalnych pod wodą. Z zamiłowania nurek, podróżnik,wybitny konstruktor. W wolnym czasie lubi wybrać się z wykrywaczem metalu i saperką na poszukiwanie tego co nie odnalezione. W 2014 roku stał się członkiem Team-u Wypraw Wrakowych. www.gralmarine.com

 

 

Chris Kraska

chris

Urodzony w 1968 r., ma tytuł licencjata nauk politycznych i historii oraz tytuł magistra w dziedzinie edukacji. Aktualnie kończy studia archeologiczne na kierunku antropologii. W ciągu ostatnich czternastu lat jest nauczycielem w liceum.  Od zawsze był zafascynowany morzem, a szczególności  historią mórz i oceanów. Chris rozpoczął swoją przygodę z nurkowaniem w 2006 roku kiedy to zrobił  swój pierwszy stopień nurkowy. W 2009 roku miał już stopień Divemastera. Obecnie kończy szkolenie na nurka Trimix’owego. Chris jest również podwodnym fotografem i kamerzystą, przez ostatnie lata  pracował dla wielu firm, a jego prace były wykorzystywane w filmach oraz kampaniach reklamowych.  Chris jest jednym z założycieli organizacji MAST powstałej  w Ohio, USA  w 2006 roku zajmującej się podwodnymi badaniami i archeologią podwodną. Od 2010 roku pełni funkcje  przewodniczącego rady dyrektorów. Ojciec Chrisa był marynarzem w Polskiej Marynarce Wojennej, służył na pokładzie okrętu ORP Kujawiak, gdy ten zatonął u wybrzeży Malty biorąc udział w Operacji Harpoon w czerwcu 1942 roku.  Po zatonięciu Kujawiaka Jan Kraska ojciec Chrisa nadal walczył w obronie Rzeczypospolitej na pokładzie ORP Garland, a potem ORP Orkan. www.ohiomast.org

Scott DellaPeruta

Scott_DellaPeruta Scott jest technologiem, pedagogiem, fotografem, podróżnikiem. Mimo, że jego zamiłowanie do morza zostało nabyte w dzieciństwie nurkowanie odkrył zaledwie 18 lat temu. Od czasu kiedy zaangażował się w swoją pasję wprowadza innych do podwodnego piękna przez doświadczenie oraz historie oceanów poprzez szkolenia nurkowe i współprace z społecznością nurkową. Jest asystentem instruktora, nurkiem technicznym TDI, NACD i NSS-CDS, nurkiem jaskiniowym, nurkiem CCR oraz od 2008 roku członkiem The Explorers Club. Scott badał i dokumentował wraki północno-wschodniej części USA oraz wypełnione wodą jaskinie Jukatanu. Jako członek załogi słynnego Garloo (dawniej Wahoo) pracował także jako nurek zawodowy, poszukiwał wraków, pracował jako nurek zabezpieczający oraz jako przewodnik dla wielu doświadczonych i początkujących badaczy. Poza nurkowaniem zajmuje się komercyjnym projektowaniem oprogramowani komputerowych, jest inżynierem, przedsiębiorcą i wolontariuszem służby medycznej EMS.

Mark Jones

Jonesy Mark “Jonesy” Jones – nurek techniczny z Manchesteru w Anglii. Nurkuje od 12 lat z tego 7 lat na głęboko leżące wraki. Każdą wolną chwilę spędza w wodzie przygotowując się do podwodnych eksploracji, bądź eksplorując wraki, od których – jak sam mawia – jest uzależniony. Pasjonat historii i rozwiazywania zagadek zatopionych wraków. Jego ulubionym miejscem nurkowym jest Morze Północne w okolicach Szkocji i Newcastle. Podczas swoich eksploracji koncentruje się na identyfikacji zatopionych jednostek. Najbardziej niezapomnianym nurkowaniem była eksploracja wraku SS Desable podczas której udało się wydobyć dzwon okrętowy.

 

Krzysztof „Korek” Korszewski

kkNurek, grafik, żeglarz jachtowy, fotograf. Członek ekspedycji „Rising Heart of L72”,
która miała na celu wydobycie dzwonu z wraku ORP Kujawiak. Podczas ekspedycji „The Lost Bombers of Brindisi” pełnił funkcję nawigatora.