BODRUM – Jeszcze niedawno Bodrum było spokojną osadą rybacką,. W miasteczku przeplatają się elementy tureckie z greckimi. Znajdziemy tu białe domki, które przypominają te, z greckich wysp.

Z nimi kontrastują współczesne budynki – hotele, bary, puby oraz kluby nocne. Każdy jednak znajdzie tu coś dla siebie. BODRUM to starożytny Halikarnas – ma bogatą historię. W 353 r. p.n.e. zostało tu wybudowane pierwsze na świecie mauzoleum, uznane za jeden z siedmiu cudów świata. Stąd pochodził Herodot.Tu przebywali Krzyżowcy, którzy pozostawili po sobie Zamek św. Piotra. Jest idealnym celem podróży dla osób lubiących małe, kręte i zapomniane uliczki . To malownicze miasteczko ukryte jest w zatoce południowo-zachodniego wybrzeża Jest pełne zakątków, które pozwalają na zapomnienie o codziennych problemach i przenoszą w odległe czasy. Z jednej strony otoczone jest skałami a z drugiej  turkusowym morzem.Przyroda jest tutaj równie ciekawa w głębi lądu jak i zarówno pod wodą. Ci którzy szukają przygody i piękna otaczającej przyrody, na pewno nie będą rozczarowani.  Nie trudno podczas pobytu na płw. Bodrum znaleźć się w Grecji. Wyspa KOS zaprasza…. Znajdziemy się na niej już po 20 min płynięcia łodzią. Tu ceny są dużo niższe niż w TURCJI. Zdecydowanie polecam zwiedzić tą wyspę….   Nurkując w okolicach płw. BODRUM nie spotkamy tu tak licznie występujących w Adriatyku gorgoni żółtych czy czerwonych, gąbek czy wieloszczetów a ukwiały są tu prawdziwą rzadkością.  Miejsc kolorowych jest tu zdecydowanie mniej. Spotkać natomiast można pod wodą dobrze zachowane wraki które są atrakcją miejscowego akwenu.. Nurkując tam zaobserwujesz świat zawieszony w czasie. Dobrze zachowane wraki TANKOWCA, OKRĘTU PATROLOWEGO COAST GUARD, czy samolotu transportowego DAKOTA C-47 powodują że nurkowania stają się bardzo ekscytujące.. DAKOTA C-47  służył przez wiele lat tureckiej armii, latał bojowo nawet podczas wojny z Cyprem. Ten samolot to kawał historii światowego lotnictwa. Douglas C-47 Skytrain to amerykański samolot transportowy bazujący na modelu pasażerskiego DC- 3. Douglas Commercial – 3 był jednym z najpopularniejszych samolotów w historii. Od 1935 roku wyprodukowano ich 17,276 sztuk – wliczając wszystkie fabryki produkujące go na licencji (Li-2 w ZSRR i Showa L2D w Japonii). Do dziś ponad 300 maszyn jest w ciągłej eksploatacji. Zaraz po rozpoczęciu II wojny światowej wojsko amerykańskie zamówiło wersję samolotu z dużymi drzwiami, wzmocnioną podłogą i kabina przystosowaną do skakania ze spadochronem. Samolot wyposażono w dwa silniki Pratt & Whitney R-1830 – 92 o mocy 2 x 882 kW. Samolot dzięki temu potrafił zabrać ładunki o masie ponad 4500 kg! Załogę stanowiła ekipa 4-5 osób. C-47 był podstawowym samolotem transportowym podczas II wojny światowej, latali na nim nawet polscy piloci RAF-u. Wiele lat później uzbrojony i oznaczony jako C-47 Spooky, samolot ten latał podczas wojny wietnamskiej.

Dane Techniczne:
Konstrukcja: metalowa
Napęd: 2 tłokowe silniki gwiazdowe silniki Pratt & Whitney R-1830 – 92
Moc: 2 x 1200 KM
Rozpiętość skrzydeł: 28,96 m
Długość: 19,64 m
Wysokość: 5,18 m
Powierzchnia nośna: 91,8 m2
Masa własna: 7460 kg
Max. prędkość: 326 km/h
Pułap: 7170 m
Zasięg 2400 km

Kolejny pobyt w TURCJI przekonał mnie że to niedrogi wyjazd i nie zapomniane miejsca do nurkowania….Dodatkowym plusem jest to że BODRUM posiada własne lotnisko a z Warszawy to tylko 2,5 godz.lotu. Gorąco polecam i zapewniam że każdy tu znajdzie coś dla siebie……

Romano……….