15 czerwca 2022 r. to jeden z najważniejszych dni dla Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe! W przededniu 80 rocznicy tragedii niszczyciela eskortowego ORP Kujawiak u wybrzeży Malty, w The Upper Barrakka Gardens w Valletta, odbyły się uroczystości upamiętniające. Jednym z punktów programu było uhonorowanie członków Stowarzyszenia medalem „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”, który nadawany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jednocześnie – Mariusz Borowiak, prezes, i Piotr Wytykowski, wiceprezes, otrzymali Odznakę Honorową „Bene Merito”. Jest to honorowe wyróżnienie nadawane obywatelom polskim oraz obywatelom państw obcych za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej, które nadawane jest przez Ministra Spraw Zagranicznych. Uroczystość uświetnili Ambasador RP na Malcie Tomasz Czyszek, Minister Kultury Malty Owen Bonnici, kompania honorowa oraz orkiestra sił zbrojnych Malty. Swoją obecnością nie zawiodła Polonia.


16 czerwca 2022 r. okrętem Maltańskich Sił Zbrojnych popłynęliśmy na miejsce spoczynku wraku. Na wodę zrzucono kwiaty. Minutą ciszy i wierszem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego “Ballada Morska” oddano cześć i chwałę 13 poległym marynarzom. 

…I na ląd wesoły nie zeszli, 
i na dno nie spłynęli jak kamień, 
tylko byli jak wzniesione ramię 
kołyszące się to wzwyż, to w głąb. 
Panieneczki błękitne się śmiały 
na łodygach wodnych trąb…


Trzeci i ostatni dzień obchodów zatonięcia ORP Kujawiak na Malcie zakończył się prezentacją Pawła Roszak-Kwiatka, Mariusza Borowiaka, Piotra Wytykowskiego i Timmy Gambia na Uniwersytecie Maltańskiem. Atrakcją spotkania było zaprezentowanie po raz pierwszy publiczności odrestaurowanego dzwonu z wraku polskiego niszczyciela, wydobytego przez zespół nurków ze Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe i Uniwersytetu Maltańskiego w 2017 roku. Zaproszeni goście mięli okazję wirtualnie zanurkować na wraku. 

Uroczystości pod egidą Ambasady Polskiej na Malcie miały bogatą oprawę i spotkały się żywiołową reakcją publiczności. Do zobaczenia podczas kolejnej okrągłej rocznicy…