Mamy przyjemność poinformować, że udało nam się przeprowadzić wywiad z synem Jacques-Yves Cousteau – Jean-Michel`em –  założycielem i prezesem Ocean Futures Society.  Gorąco polecamy do zapoznania się z działalnością Jean-Michel`a oraz zachęcamy do wsparcia jego szczytnego przedsięwzięcia –LINK.

jmc1

WW: Skąd pomysł na stworzenie Ocean Futures Society?

JMC: To mój własny pomysł, po to żeby kontynuować filozofie mojego ojca.

WW: Jaka jest misja Ocean Futures Society?

JMC: Zacytuje stronę OFS:

Eksplorować oceany świata, inspirować i edukować jego mieszkańców żeby działali odpowiedzialnie w celu ich ochrony. Dokumentować zależności miedzy ludzkością i natura, oraz celebrować krytyczna wagę, jaka maja oceany w przetrwaniu całego życia naszej planety.

WW: Jaki ostatnio nakręciłeś film?

JMC: Ostatni film, którego produkcje zakończyłem to “Moj ojciec, kapitan; Jacques Yves Cousteau”. Już wiosna tego roku, został on wyemitowany we Francji, i dopiero co, w Kanadzie, ósmego października. Ostatecznie będzie on tez dostępny na płycie DVD na stronie OFS. Ale dopóki to nie nastąpi, mnóstwo informacji można znaleźć w mojej książce o ojcu, opublikowanej przez National Geographic.  Oto fragment:

Im bardziej sięgam pamięcią wstecz i patrzę na mojego ojca, Jacques’a Cousteau, i jego spuściznę, tym bardziej zdaje sobie sprawę jak bardzo on jest częścią naszych czasów i że jeżeli słuchalibyśmy go uważniej świat mógłby wyglądać inaczej.

Był pionierem, który łamał bariery swoimi wynalazkami takimi jak „akwalung” czy podwodne kamery, ale również był wizjonerem, bo rozumiał konsekwencje nurtów i tendencji, których był świadkiem.  Przewidział ryzyka związane z rozwojem energii jądrowej, jak również problem odpadów radioaktywnych. Przewidział tez niszczycielskie skutki nadmiernego połowu ryb, nadmiernego wykorzystywania habitatów i zmiany klimatyczne, mówił również konsekwentnie o tym, jaki nacisk na naturę wywrze wzrost populacji.

Jacques Cousteau razem ze mną i moim bratem, założył jedną z pierwszych organizacji ekologicznych, aby przekazać problemy, na które się natknęliśmy, jak i wyedukować międzynarodową publiczność. Napisał projekt „Praw Przyszłych Pokoleń” dla ONZ, jako koncepcje zrównoważonego i odpowiedzialnego zarzadzania surowcami. Nieustannie zaprzęgał swój genialny umysł w służbie globalnych rozwiązań. Nie przestał aż do momentu, gdy, jego słowami, „wyjęto jego wtyczkę”.

Posiadał jeszcze jedna moc – potrafił w poetycki sposób przedstawić rzeczy niezrozumiale tak, aby miały sens, dawał w ten sposób każdemu z nas spojrzenie na świat, które pozwalało nam działać. Na przykład, na odludnym brzegu Amazonki, kiedy właśnie wypuściliśmy na wolność uratowana wydrę morska, Cacha’e, odwrócił się do mnie wzruszony i przepełniony emocjami i powiedział „Jean Michael, ludzie chronią to, co kochają”. Ta sentencja stała się dla mnie mottem pracy mojego ojca, i symbolem zobowiązania, jakie mamy wobec świata, który nas otacza.

http://www.oceanfutures.org/store/special-edition-books/my-father-captain

WW: Z którego filmu jesteś najbardziej zadowolony?

JMC: Z następnego, mam jeszcze wiele, które chciałbym nakręcić.

WW: Czy jest takie miejsce na Ziemi, w którym mógłbyś nurkować bez końca?

JMC: Papua Nowa Gwinea

WW: Czy można powiedzieć, że jesteś głosem oceanu? Pośrednikiem między zwierzętami i ich potrzebami a człowiekiem, który bezmyślnie niszczy środowisko wodne?

JMC: Jednym z wielu. Ludzie rozumieją ze, jakość naszego życia zależy od jakości świata, w którym żyjemy zarówno my jak i rośliny i zwierzęta.

WW: Powiedz parę słów o Jean-Michel Cousteau Fiji Islands Resort?

JMC: Resort Fiji Islands reprezentuje to, do czego wszystkie eko-resorty powinny dążyć: Być opłacalne ekonomicznie, a jednocześnie pracować w celu zachowania i konserwacji unikalnych i różnorodnych biotopów, jak i kultury, które znajdują się w miejscach ich powstawania. Jest to jedno z moich ulubionych miejsc do nurkowania. ”Grand central station” na wyspie Namena, po prostu zapiera dech w piersiach.

http://www.oceanfutures.org/news/press-releases/newest-award-jean-michel-cousteaus-fiji-islands-resort

WW: Czy Jean-Michel Cousteau Fiji Islands Resort odwiedzają nurkowie z Polski?

JMC: Oczywiście nurkowie z Polski są zawsze mile widziani, ale ponieważ nie robimy rezerwacji przez OFS, wiec nie wiem tak naprawdę ilu polskich nurków odwiedza Fiji.

WW: Oprócz ochrony wód na świecie angażujesz się również w ochronę lasów powiedz coś więcej o współpracy z 41pounds.org

JMC: 41pounds.org wspierają OFS. Dostajemy część zysków z każdej osoby, która zapisze się do ich programu zmniejszenia zużycia papieru. Za 41$ (tylko 8.20$ rocznie, 2 centy dziennie), usługa 41pounds.org sprawia, że do twojej skrzynki pocztowej przez 5 lat trafia o 80-95% mniej darmowych ulotek i gazetek. Z tego 15$ trafia do nas do OFS.

http://www.oceanfutures.org/news/press-releases/stop-your-junk-mail-and-save-environment

WW:  Powiedz coś o książce National Marine Sanctuaries  with Jean-Michel Cousteau

JMC: Jest to pierwsza książka z czterech, opisująca morskie sanktuaria w Stanach Zjednoczonych. Zawsze chciałem napisać wydać książkę, na którą stać byłoby wszystkich włącznie ze szkołami. Chciałbym żeby każda szkoła znajdująca się w jednym z tych czterech regionów, mogła używać moich książek, jako przewodników, aby uczyć o podwodnych skarbach, które są w pobliżu, w nadziei na to ze zainspiruje przyszłych przywódców, aby promowali zwiększenie ilości stref ochrony środowiska wodnego na całym świecie.

Oto opis ze strony OFS:

Ta seria książek zabierze czytelników na wyprawę przez cztery regiony systemu National Marine Sanctuary. Kombinacja ujmującego tekstu, fantastycznych zdjęć, i ciekawych anegdot zza kulisów wypraw OFS, tworzy inteligentne zapytanie o stan zdrowia naszych oceanów jednocześnie wprowadzając czytelników w świat wspaniałych podwodnych skarbów. Seria jest wydana na podstawie wielokrotnie nagradzanej książki z serii limitowanej pt.: „America’s Underwater Treasures” oraz serii filmów PBS „Jean-Michel Cousteau: Ocean Adventures”

WW: Czy byłeś kiedykolwiek w Polsce i czy przyjąłbyś zaproszenie do naszego kraju?

JMC: Tak, bylem w Polsce i oczywiście chętnie przyjąłbym zaproszenie.

THANK YOU!
JEAN-MICHEL COUSTEAU